Kateřina Zelenková 2.E - KINTSUGI

Název

Kateřina Zelenková 2.E - KINTSUGI

Popis

1. Důvod zvoleného tématu
Nejdříve ze všeho bych chtěla vysvětlit důvod, proč jsem si vůbec vybrala vytvářet hrníčky. Rozhodně to nebyl můj první nápad na téma, ale všem předešlým nápadům scházelo osobní vyjádření. Něco, co mám ráda, dá se to se mnou spojit, nebo co by mě vystihovalo. Nechci tu psát, že hrnek vystihuje mou osobnost (tak prázdná nádoba nejsem), ale pokud mě někdo zná, tak rozhodně ví, že bez čaje by můj den nefungoval. Ať už s ním začíná anebo končí. Nejlépe černý čaj s medem a citronem provází celý můj život. A tím vzniklo spojení v mé hlavě: udělám hrnečky!
2. Koncept
Když už byl základní nápad vymyšlený, bylo potřeba vymyslet, jak udělat z hrnku umělecké dílo a také dodat dílu důležitý „mesidž“. Nejdříve jsem měla v plánu udělat čajový servis ve stylu sedmi smrtelných hříchů (7 hrnečků a konvička). Na nápadu se mi líbil kontrast decentního britského zvyku pití čaje o páté a vyobrazení nejhorších lidských vlastností. Tento nápad jsem ale při každém přemýšlení víc a víc zavrhovala. Všechno se začalo zdáti být komplikované, a přicházeli otázky typu: Jak ztvárnit hněv nebo závist? Jaká by měla být konev? Má to nějaký smysl?... a proto jsem musela začít přemýšlet o lepším nápadu.
Ten přišel z nenadání úplně sám. Jednoho dne jsem si připravovala cereálie a upadla mi má oblíbená miska. Na zemi se rozpadla na čtyři části. Chtěla jsem ji slepit, ale moc mi to nešlo, tak jsem jako správná kreativní žena začala vyhledávat, jak slepit misku a přišla jsem na zajímavé japonské umění jménem kintsugi. Tím bylo celkem jasno. Budu spravovat rozbité věci.
3. Kintsugi
Kintsugi také známé jako kinsukuroi je japonské umění spravování rozbité keramiky lakem smíchaným se zlatým, stříbrným nebo platinovým pudrem. Původ má pravděpodobně už v 15.století, kdy japonský šógun Ashikaga Yoshimasa poslal do Číny na opravu čínskou čajovou misku. Ta se mu vrátila opravená kovovými sponami. Z opravy byl nešťastný, a tak najmul pár řemeslníků, aby zkusili opravit misku sami a ti přišli s nápadem vzhledově lepší opravy. Keramické nádoby se zlatými švy jsou známé pro japonský čajový obřad – chanoyu.
Jako většina japonského umění je i kintsugi úzce spjato s filozofií. V tomto případě hlavně ukazuje na hledání krásy v chybách, dokonce vyzdvihování chyb a poukazování na ně. Dále také nezbavování se předmětů s jistou historií...

Období

Statistiky

  • 3 fotky
  • 1 se líbí

Fototechnika

Apple iPhone 6s

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kateřina Zelenková 2.E - KINTSUGI
Komentáře Přidat