Samira Benkovitz 2.E - SVOBODA MYŠLENÍ

Název

Samira Benkovitz 2.E - SVOBODA MYŠLENÍ

Popis

Všechno, co slyšíme, vidíme, děláme a věci o kterých přemýšlíme nás ovlivňují vědomě i podvědomě. Svoboda myšlení je svoboda jednotlivce mít vlastní hledisko na fakta, nezávisle na názorech jiných. Myšlení lze také považovat za nejširší rozumovou a poznávací činností člověka, protože díky němu zpracováváme poznatky o vnějším světě. Představuje tedy jakousi volnost člověka v rozumění a poznávání okolí tak, aby jeho individualita nebyla omezována zvnějšku ani zevnitř. Přemýšlíme ovšem všichni svobodně?

Již od prenatálního období se začíná utvářet určité sebepojetí jedince. Tento poznatek byl už mnohokrát výzkumy (neurologickými, psychologickými, …) potvrzen, ale přesto je stále neprobádanou oblastí lidského vývoje. Nenarozené dítě tedy cítí a vnímá signály, které ovlivňují, jak bude v budoucnu své okolí vnímat. Během vývoje jedince hrají důležitou roli už od mladého věku názory těch, kteří jsou k nám vztahově nejblíže. Nejčastěji rodiče, prarodiče, sourozenci či kamarádi, kterých pohledy na jisté věci ovlivňují naše myšlení. Buď s nimi souhlasíme anebo ne. Často se ovšem ale stává, že převezmeme myšlenku někoho jen proto, že k němu nějakým způsobem vzhlížíme a nechceme v jeho očích klesnout, nebo svůj postoj ohledně daného tématu nebo situace předal sebevědomě. Již mnohokrát v historii se stalo, že se někdo přes svůj projev stal někým významným. Lidé těmto jedincům naslouchají a věří jejich idejím, následují je a dále šíří. Dá se to nazvat jakýmsi „stádním chováním“, kdy se mnozí z nás raději neprojevují a zůstávají mimo potenciální potíže.

Ve svém díle jsem se snažila tuto zprávu utlačování/tvarování myšlenek, jak už jsem říkala v postupu, vyjádřit pomocí klece, v níž leží řídící centrum naší nervové soustavy, mozek. Snaha ovládat dav prostřednictvím vizí a myšlenek, tu tedy byla už od počátků vyspělé civilizace. Stačí zapátrat nedaleko v dějinách, například do období totality, kde se dá říci, že svoboda mysli občanů byla uzavřena v jisté „kleci“. Nikdo nesměl říct osobní názor, který by byl v rozporu s režimem a celkově nebyl tolerován žádný náznak odporu. Toto by mohlo spíše znít jako svoboda projevu nežli mysli, ovšem obojí dle mého názoru jde ruku v ruce. Když totiž někdo potlačuje to, co chce doopravdy říci, tak tím zabraňuje volnosti své mysli. Lidé, kteří se systémem nesouhlasili se tedy museli, pokud nechtěli být stíhání, s ideály lídrů ztotožnit. Tato mentalita bohužel trvá v některých zemí až do našeho století. Dalšími příklady by mohlo být třeba upálení Galilea v roce 1600, nebo i věci aktuální dodnes jako méněcennost názoru žen v islámských státech, neakceptování jiného náboženství kromě svého, rasová nerovnost a mnoho dalších.

Novinové články nalepené na jednotlivých pruzích mají motivy negativních věcí, které nějak ovlivňují každého z nás. Častým tématem jsou různé zákazy, zákony, války, lži apod. Ovšem výstřižky nemají jen funkci zdůraznění negativ a nesvobod, ale mají rovněž poukázat na manipulaci prostřednictvím médií. Mediální manipulace využívá řadu taktik, díky kterým se snaží vytvářet obraz nebo argument, který upřednostňuje jejich konkrétní zájmy. Taktiky mohou zahrnovat použití argumentačních klamů, psychologické manipulace, přímých podvodů (šíření dezinformací) nebo často i propagandistických technik. Běžná strategie je odvádění pozornosti veřejnosti od důležitých otázek a politických/ekonomických změn pomocí velkého množství bezvýznamných informací. Pracují za předpokladu, že veřejnost má čím dál více omezenou

pozornost. Manipulace se dá snadno najít, když stejné téma pokryjí dvě různé mediální společnosti, ale v obou článcích je úplně jiný průběh děje. A co je pak tedy pravdou?

Lidé často věří všemu, co slyší a vidí ať už v televizi, na internetu nebo v novinách. Snadného ovlivňování využívají pro svůj prospěch různé osobnosti, kupříkladu v politické oblasti, které sami vlastní mediální společnosti. Nejmenovaní jedinci manipulují s veřejným myšlením, a to třeba způsobem zveřejňování nepravdivých průzkumů. Pak už je to opravdu jen na člověku, aby uměl dobře vybírat své zdroje a nebral hned vše za samozřejmost. Nicméně v dnešní době to může být pro většinu velice složité.

Naděje a nové nápady jsou symbolizovány pomocí malých okřídlených žárovek unikajících z klece. K tomu, aby se civilizace proměnila, se musí vždy najít někdo nebo nějaký nápad, který se vymyká běžnému myšlení. Nemusí to být jen pozitivní změna, týká se to i těch, které by většina pokládala za negativní. Stačí když se najde někdo, kdo se nenechá dát do „formy“, do které nás vše, co běžně vnímáme tvaruje.

Nakonec je celé dílo ještě podtrženo jeho monotónním odstínem. Přebarvení mozku tedy nemělo být jen kvůli výtvarné estetičnosti, ale také aby byla vyjádřena jakási myšlenková jednostrannost. Celkové splývání bílého mozku s černobílými články na páscích klece má zobrazovat, jak veškeré informace, které denně získáváme, s námi „splývají“.

Období

Statistiky

  • 5 fotek
  • 2 se líbí

Fototechnika

Apple iPhone 8 Plus

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Samira Benkovitz 2.E - SVOBODA MYŠLENÍ
Komentáře Přidat